SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for Classic event 4 - Bigland Woods - 24-Apr-2019 - Provisional
Course Results
Orange
Splits
Results
2.5km 125m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Ellie Todhunter
SROC
W10
35:50
2nd
Seth Barraclough
EPOC
M14
36:40
+0:50
3rd
Ben Todhunter
SROC
M12
39:29
+3:39
4th
Maesie Evans
WAROC
W14
39:40
+3:50
5th
Charlotte/Hannah Chapman
SYO
W10
41:52
+6:02
6th
Isaac Tizard
LOC
M12
44:22
+8:32
7th
Noah Seath
LOC
M14
44:31
+8:41
8th
Joseph Barraclough
EPOC
M12
44:54
+9:04
9th
Leven Sopwith-Nicholson
LOC
M14
45:26
+9:36
10th
Maisie Todhunter
SROC
W10
48:02
+12:12
11th
Helen Smith-Ward
LOC
W55
50:58
+15:08
12th
Joss/Scarlett Evans
WAROC
W12
58:40
+22:50
Sam Charlesworth
LOC
M14
m5
Long
Splits
Results
4.4km 275m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Matthew Elkington
OD
M21
30:03
2nd
Daniel Spencer
EUOC
M20
30:57
+0:54
3rd
Harry Scott
LOC
M20
32:50
+2:47
4th
Iain Embrey
SROC
M21
34:03
+4:00
5th
Graham Patten
WAROC
M55
36:13
+6:10
6th
Martin Bagness
WAROC
M55
36:50
+6:47
7th
Ben Breeze
WCOC
M20
37:24
+7:21
8th
Joe Hudd
WCOC
M16
37:37
+7:34
9th
Matthew Rooke
LOC
M21
37:46
+7:43
10th
Jo Scott
JOK
M45
38:24
+8:21
11th
Tom Gibbs
LOC
M45
38:51
+8:48
12th
Ben Goodwin
WCOC
M18
40:18
+10:15
13th
James Kelly
WAROC
M14
40:35
+10:32
14th
Loz Colyer
LOC
M45
40:59
+10:56
15th
Francis Smith-Ward
LOC
M18
41:04
+11:01
16th
Mark Simmonds
LOC
M55
41:27
+11:24
17th
Charlie Rennie
WCOC
M16
41:36
+11:33
18th
Sarah Atkinson
LOC
W35
41:45
+11:42
19th
Lucie Todhunter
SROC
W35
42:02
+11:59
20th
Ian Cumpstey
BL
M40
44:06
+14:03
21st
Dai Bedwell
DVO
M50
44:14
+14:11
22nd
Iain Smith-Ward
LOC
M50
44:33
+14:30
23rd
Sam Yates
LOC
M20
44:52
+14:49
24th
Nick Howlett
LOC
M50
45:39
+15:36
25th
Ian Porter
SROC
M50
47:19
+17:16
26th
Will Barraclough
EPOC
M40
47:58
+17:55
27th
Chris Heppenstall
LOC
M40
48:58
+18:55
28th
Alex Matthew
SROC
M16
49:38
+19:35
29th
Mark Chapman
SYO
M50
50:08
+20:05
30th
Philip Shrimpton
LOC
M18
50:20
+20:17
31st
Derek Ratcliffe
LOC
M60
50:39
+20:36
32nd
Stuart Parker
WAROC
M55
51:55
+21:52
33rd
Anna Lister
LOC
W20
52:40
+22:37
34th
Liz Campbell
MASTER
W65
53:05
+23:02
35th
Lois Jefferson
LOC
W21
53:23
+23:20
36th
Charlotte Somers-Cocks
LOC
W55
53:31
+23:28
37th
Richard Tiley
LOC
M60
53:42
+23:39
38th
Karen Parker
BL
W55
53:45
+23:42
39th
Nicholas Evans
WCOC
M55
53:48
+23:45
40th
Rowena Browne
SROC
W55
54:01
+23:58
41st
Kathryn Evans
WAROC
W35
54:28
+24:25
42nd
Mark Edwards
SROC
M50
55:25
+25:22
43rd
Julian Lailey
SROC
M70
55:41
+25:38
44th
Darren Baker
DEE
M50
56:32
+26:29
45th
Robin Thomas
BL
M65
56:43
+26:40
46th
Jo Cleary
LOC
W55
57:10
+27:07
47th
Graham Farley
LOC
M55
57:50
+27:47
48th
Catherine Bloom
LOC
W18
58:03
+28:00
49th
Simon Filmore
LOC
M60
58:53
+28:50
50th
Andy Robinson
LOC
M65
59:35
+29:32
51st
Simon Cane
LOC
M70
59:50
+29:47
52nd
Mike Hind
CLARO
M65
60:29
+30:26
53rd
Richard Wilson
LOC
M65
61:19
+31:16
54th
Peter Hudd
WCOC
M55
61:27
+31:24
55th
Andy Lewsley
BL
M60
61:38
+31:35
56th
Paul Wood
AIRE
M55
62:03
+32:00
57th
Marvin Gibbs
WAROC
M12
63:11
+33:08
58th
Steve Bell
LOC
M50
63:17
+33:14
59th
Joanne Larty
LOC
W45
63:44
+33:41
60th
Stella Lewsley
BL
W65
64:12
+34:09
61st
Lucy Gibson
LOC
W16
65:54
+35:51
62nd
David Jackson
IND
M50
66:18
+36:15
63rd
Roger Smith
LOC
M70
67:09
+37:06
64th
Jerry Purkis
LOC
M60
67:44
+37:41
65th
Tania Milnes
SROC
W40
67:56
+37:53
66th
Janet Evans
WCOC
W55
68:19
+38:16
67th
Chris Roberts
SROC
M60
70:23
+40:20
68th
Lucie Kelly
WAROC
W40
71:29
+41:26
69th
Joseph Murphy
SROC
M50
73:08
+43:05
70th
Mike Cumpstey
BL
M70
75:17
+45:14
71st
Kevan Latham
SELOC
M60
75:59
+45:56
72nd
Sian Calow
DEE
W55
76:58
+46:55
73rd
David Rosen
SROC
M65
80:57
+50:54
Herbie Ashworth
WCOC
M16
m8-10
Short
Splits
Results
3.3km 220m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Dylan Kenny
LOC
M14
31:00
2nd
Mathew Haddow
LOC
M18
33:51
+2:51
3rd
Rosie Spencer
WCOC
W18
34:35
+3:35
4th
Philippa Bell
LOC
W18
37:48
+6:48
5th
Emily Turner
LOC
W16
39:54
+8:54
6th
Jane Exley
WAROC
W45
40:35
+9:35
7th
Cliff Etherden
LOC
M70
40:46
+9:46
8th
Rebecca O'Donovan
LOC
W16
41:04
+10:04
9th
Gillian Wells
LOC
W14
42:12
+11:12
10th
Norman Hall
DEE
M70
43:14
+12:14
11th
David Lloyd
LOC
M65
43:34
+12:34
12th
Gill Browne
LOC
W60
43:51
+12:51
13th
Anne Burbidge
WCOC
W55
44:29
+13:29
14th
Cate Matthew
SROC
W14
44:32
+13:32
15th
Karen Farley
LOC
W55
47:27
+16:27
16th
Eric Pye
IND
M55
48:23
+17:23
17th
Elaine Sutton
DEE
W50
48:33
+17:33
18th
Jo Matthew
SROC
W45
49:43
+18:43
19th
Nathan Tizard
LOC
M14
50:20
+19:20
20th
Shirley Wood
AIRE
W60
51:13
+20:13
21st
Luke Simmonds
LOC
M14
51:19
+20:19
22nd
Christine Robinson
LOC
W60
52:12
+21:12
23rd
Rob Marriott
BOF
M55
52:19
+21:19
24th
Liz Heaton
LOC
W35
52:34
+21:34
25th
Peter Scott
LOC
M14
52:50
+21:50
26th
Elizabeth Elliott
WCOC
W70
53:26
+22:26
27th
Miriam Rosen
SROC
W70
55:10
+24:10
28th
Marnie Lusardi
SROC
W14
58:21
+27:21
29th
Jane Venet
LOC
W60
58:33
+27:33
30th
Anne Wilson
LOC
W65
59:02
+28:02
31st
Luke Barraclough
EPOC
M14
59:43
+28:43
32nd
Joan Cumpstey
BL
W70
60:17
+29:17
33rd
Hazel Gibbs
LOC
W70
60:33
+29:33
34th
Jane Lusardi
SROC
W50
62:38
+31:38
35th
Louise Wilson
SROC
W45
62:43
+31:43
36th
Brian Gibson
LOC
M50
65:29
+34:29
37th
Ann Smith
LOC
W70
67:17
+36:17
38th
Lesley Wornham
WCOC
W60
67:51
+36:51
39th
Philip Gager
SROC
M70
79:12
+48:12
40th
Mo Chapman
SYO
W45
79:46
+48:46
41st
Mike Atherton
LOC
M75
80:03
+49:03
42nd
Malcolm Campbell
MASTER
M70
84:05
+53:05
Richard Smith
IND
M21
m6
Lizzie Hampshire
LOC
W16
rtd
Back to Top